Osoby związane z encyklopedią


Mikołaj Banaszkiewicz

Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, specjalizujący się w dziejach Rosji drugiej połowy XIX w. W 2015 r. na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego obronił rozprawę doktorską Reformy a zmiana społeczna w Rosji Aleksandra II. Dymitr Milutin i gazeta „Gołos” w sporach o kształt armii i oświaty (686 ss.).

Zajmuje się rosyjskimi tradycjami reformatorskimi, historią przedrewolucyjnego liberalizmu rosyjskiego (myśl polityczna i historiografia) oraz tzw. historią drugiego stopnia (rosyjskie „węzły pamięci”). W latach 2012–2014 był stypendystą programu Mistrz finansowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, uczestnicząc w projekcie badawczym Histories and Memories of Empires in Eastern Europe: Interactive Studies, kierowanym przez prof. dra hab. Andrzeja Nowaka; wcześniej dwukrotnie otrzymywał stypendium Ministra Edukacji i Nauki za osiągnięcia w nauce.

Autor przeszło dwudziestu artykułów naukowych wydrukowanych w specjalistycznych czasopismach i publikacjach zbiorowych. Współpracownik działu recenzji nowości wydawniczych czasopisma „Nowa Europa Wschodnia”.
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszej witryny. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki
Akceptuję
Więcej informacji