A A A

Szpalernaja ul. nr 62

Шпалерная ул., nr 62


Petersburski pomnik Feliksa E. Dzierżyńskiego określanego mianem „czerwonego kata” twórcy i szefa pierwszych radzieckich organów bezpieczeństwa: WCzK, GPU i OGPU. Fot. z r. 2013. © MCK (fot. S. Yonov).
09.03.2016
Szpalernaja ul. nr 62
Шпалерная ул., nr 62 [Szpalernaja ul. nr 62]

Pomnik Feliksa E. Dzierżyńskiego (1877–1926), twórcy i szefa pierwszych radzieckich organów bezpieczeństwa: WCzK, GPU i OGPU. Jest to siedmiometrowy monument z pełnopostaciową figurą z brązu i granitowym cokołem. Jego twórcami są rzeźbiarze B. E. Goriewoj i S. A. Kubasow oraz architekt W. B. Buchajew. Został odsłonięty 23 października 1981 r. na placu przed zbudowanym w roku 1980 gmachem Północno-Zachodniego Zarządu Wojsk Ochrony Pogranicza (obecnie jest tu miejski i obwodowy Pograniczny Zarząd Federalnej Służby Bezpieczeństwa). Przecinająca plac ul. Szpalernaja prowadzi w kierunku Smolnego. Dawniej w tym miejscu znajdowały się zaprojektowane przez architekta Wasilija W. Wildienbrandta (1840–1912) koszary policji [Казармы для городовых]. Po 2000 r. w pobliżu pomnika stanął luksusowy apartamentowiec o ironicznej w tym zestawieniu nazwie „Odrodzenie Petersburga”.
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszej witryny. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki
Akceptuję
Więcej informacji