A A A

Szpalernaja ul. nr 47

Шпалерная ул., nr 47


Pałac Taurydzki [Таврический дворец] – Duma Państwowa [Государственная дума Российской империи] Imperium Rosyjskiego...
21.07.2017
Szpalernaja ul. nr 47
Шпалерная ул., nr 47 [Szpalernaja ul. nr 47]

Pałac Taurydzki [Таврический дворец] – Duma Państwowa [Государственная дума Российской империи] Imperium Rosyjskiego. Dawna rezydencja faworyta carycy Katarzyny II (1729–1796) księcia Grigorija A. Potiomkina (1739–1791), namiestnika Krymu cieszącego się tytułem księcia Taurydy, została zbudowana kosztem 400 tys. rubli w latach 1783–1789 według projektu architekta Iwana Starowa. Klasycystyczny pałac na planie podkowy z sześciokolumnowym portykiem doryckim, przykryty w centralnej części niewielką kopułą, stanął w głębi obszernego dziedzińca. Z prostotą fasady kontrastowały bogate reprezentacyjne wnętrza. Za pałacem urządzono malowniczy park krajobrazowy. Po śmierci Potiomkina przeszedł na własność skarbu państwa i w latach 1792–1793 został przebudowany na letnią rezydencję Katarzyny II. Nowy car Paweł I (1754–1801) oddał go w 1799 r. na koszary konnego pułku lejbgwardii. Jego następcy przywrócili pałacowi rezydencjonalną funkcję.

Pałac wpisał się w historię rosyjskiego parlamentaryzmu, stając się miejscem obrad powołanej przez Mikołaja II (1868–1918) po wydarzeniach rewolucji 1905 r. Dumy Państwowej. Po przerobieniu ogrodu zimowego na salę posiedzeń obradowała w niej w latach 1906–1910. Inauguracyjne posiedzenie I Dumy odbyło się 10 maja 1906 r. W Dumach I i II kadencji na ok. 500 parlamentarzystów prawie 10% stanowili Polacy z Królestwa Polskiego i tzw. guberni zachodnich. W kolejnych III i IV kadencjach po zmianach w ordynacji było ich już znacznie mniej. Polscy posłowie skupieni byli w Kole Polskim i Kole Kresowym. Funkcje poselskie pełnił cały szereg wybitnych postaci, z których część odegrała potem ważną rolę w budowaniu odradzającej się Polski, m.in. Władysław Grabski (1874–1938) – I–III Duma, Roman Dmowski (1864–1939) – II i III Duma, hr. Klemens Zamoyski (1871–1939) – I Duma.

W lutym 1917 r. znalazł się w centrum wydarzeń rewolucyjnych, stanowiąc przez pewien czas siedzibę Rządu Tymczasowego. To w jego wnętrzach doszło do utworzenia Piotrogrodzkiej Rady Delegatów Robotniczych, która działała tu do lipca 1917 r., a Włodzimierz I. Lenin (1870–1924) ogłosił swoje tezy kwietniowe. Obradował tu również przed przenosinami do Smolnego Wszechrosyjski Centralny Komitet Wykonawczy Rad. Tu wreszcie nastąpiło ostateczne przejecie władzy przez bolszewików, którzy w styczniu 1918 r. rozwiązali Zgromadzenie Konstytucyjne. Po II wojnie światowej w pałacu umieszczono Wyższą Szkołę Partyjną, a od roku 1992 jest siedzibą Międzyparlamentarnego Zgromadzenia Wspólnoty Niepodległych Państw [Межпарламентская ассамблея государств – участников СНГ].

Materiały związane z hasłem


Hasła powiązane: Polacy w Dumie Państwowej Indeks adresowy: Szpalernaja ul. nr 47

ostatnio dodane


Hasła: Kochański Paweł Polacy w Zakładach Putiłowskich (1868–1937) Związek Młodzieży Polskiej „Zet” w Petersburgu / Piotrogrodzie Niżyńska Bronisława Więckowski Aleksander Józef Słonimski Siergiej Czarnomska Izabella Walentynowiczówna Wanda Skąpski Franciszek Salezy Słonimski Ludwik Walentynowicz Marian Krajowski-Kukiel Feliks Walentynowicz Rafał Antoni Władysław Ogiński Ignacy Szemioth Piotr Szemioth Stanisław Szemioth Włodzimierz Szemioth Aleksander Edward Żukowska Jadwiga Aniela Tekla Liniewicz Leon Filipkowski Stefan Julian Rawicz-Szczerbo Władysław Rzymskokatolickie parafie i kaplice Petersburga/Piotrogrodu oraz dekanatu petersburskiego Mickiewicz Stefan Kakowski Aleksander Spasowicz Włodzimierz Parafia i kościół św. Stanisława w Petersburgu Żenkiewicz Józef „Promień Poranny” / „Promień” Dąbrowski Jarosław Klub Robotniczy „Promień” Polska Szkoła Przygotowawcza i Pierwsze Polskie Gimnazjum Żeńskie Stanisławy Ćwierdzińskiej Barchwic Maria Ludwika Petersburskie edycje utworów Adama Mickiewicza Barchwic (Barchwitz) Jan Stanisław Łukaszewicz Dominik Szkiłłądź (Szkiłądź) w zakonie Jakub Jocher Adam Teofil Biblioteka: Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół Polski” w Petersburgu Ferdynand Ruszczyc w Petersburgu Teatr Polski i Polskie Studio Teatralne Polonica Petropolitana Piotrogrodzkie inicjatywy charytatywno-oświatowe fundatora KUL Karola Jaroszyńskiego (Prezentacja) Życie Teatralne Wielonarodowego Piotrogrodu-Leningradu w latach 1917-1941 Inwentarz rękopisów Biblioteki Załuskich w Cesarskiej Bibliotece Publicznej
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszej witryny. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki
Akceptuję
Więcej informacji