A A A

Rubinsztejna ul. nr 13

Рубинштейна ул., nr 13


W podwórku eklektycznej kamienicy czynszowej z lat 1863-64, przebudowanej w 1885 r. i od 1913 r. mieszczącej m.in. „Salę Pawłowej” znajdowała się siedziba Domu Polskiego „Ognisko” („Ognisko Polskie”). © citywalls.ru
09.03.2016
Rubinsztejna ul. nr 13
Рубинштейна ул., nr 13 [Rubinsztejna ul. nr 13] (dawniej Троицкая ул. [Troickaja ul.])

W podwórku historyzującej kamienicy czynszowej z lat 1863–1864 zwanej domem A. I. Pawłowej [Дом А. И. Павловой], przebudowanej w 1885 r. i od 1913 r. mieszczącej m.in. Salę Pawłowej [Зал Павловой], znajdowała się siedziba „Ogniska Polskiego”. W latach 1907–1918 stanowił on centrum życia społeczno-kulturalnego polskiej inteligencji Petersburga-Piotrogrodu. Prezesem zarejestrowanego oficjalnie 6 marca 1907 r. „Ogniska” był jeden z aktywniejszych działaczy polonijnych emerytowany generał i prawnik oraz poseł do Dumy Państwowej Aleksander Babiański (1853–1931).

Według statutu celem „Ogniska” było „zjednoczenie społeczeństwa polskiego w Petersburgu i stworzenie mu warunków do stałych kontaktów”. W lokalu urządzono bibliotekę z bogatym polskim księgozbiorem. Działała sekcja dramatyczna (Zrzeszenie Miłośników Sceny), która wystawiała sztuki oraz gościła inne zespoły teatralne. Urządzano tradycyjne sobotnie koncerty, których animatorką była pianistka i kompozytorka Lucyna Robowska (1876–1957). W „Ognisku” prezentowano również polską sztukę, m.in. w maju 1914 r. pokazano wystawę obrazów Salonu Artystycznego „Sztuka” z Warszawy. Odbywały się odczyty poświęcone różnym zagadnieniom, m.in. kwestii kobiecej oraz popularyzacji najnowszych osiągnięć naukowych.

„Ognisko” było również centrum życia towarzyskiego petersburskiej Polonii, w którym odbywały się spotkania, wieczorki i popularne bale. Lokal „Ogniska” był regularnie udostępniany innym polskim organizacjom, najczęściej Związkowi Polskiemu Lekarzy i Przyrodników oraz Stowarzyszeniu Polek „Spójnia”. „Ognisko” zakończyło działalność w maju 1918 r., a jego funkcje przejął wówczas Polski Dom Narodowy przy ul. Mochowoj 34. Od roku 1987 w kamienicy pod nr. 13 działa Dziecięcy Teatr Muzyczny „Po drugiej stronie lustra” [Детский музыкальный театр „Зазеркалье”].
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszej witryny. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki
Akceptuję
Więcej informacji