A A A

Riżskij pr. nr 9

Рижский пр., nr 9


Cerkiew św. Andrzeja z Krety w budynku administracyjnym Ekspedytury Zaopatrzenia w Państwowe Papiery Wartościowe – widok współczesny. Fot. z 2012 r. © MCK (fot. S. Yonov)
11.04.2016
Riżskij pr. nr 9
Рижский пр., nr 9 [Riżskij pr. nr 9]

Cerkiew św. Andrzeja z Krety. Na trzeciej kondygnacji budynku administracyjnego Ekspedytury Zaopatrzenia w Państwowe Papiery Wartościowe [Экспедиция заготовления государственных бумаг] Karol Majewski (1824–1897), inżynier cywilny i architekt, który pełnił nad Newą wiele funkcji ministerialnych i był zarządcą Kolei Nadwiślańskiej, zaprojektował cerkiew. Była to jedna z jego kilku tego typu realizacji na terenie miasta. Cerkiew została ufundowana przez pracowników założonej w latach 1816–1818 wytwórni, chcących wyrazić w ten sposób wdzięczność za ocalenie rodziny carskiej Aleksandra III z katastrofy pociągu w Borkach (gub. charkowska) 17 października 1888 r. Budowę świątyni rozpoczęto w 1891 r., a konsekrowano ją 18 października 1892 r., poświęcając św. Andrzejowi z Krety. W elewacji budynku część zajmowana przez cerkiew została zaznaczona bocznym ryzalitem w stylu neoruskim, zwieńczonym kopułką na wysmukłym bębnie. Wewnątrz cerkiew była podzielona na trzy nawy przedzielone granitowymi kolumnami i ozdobiona polichromią. Mogła pomieścić do 1,5 tys. pracowników, z liczącej ponad 3 tys. załogi wytwórni. W 1923 r. została zamknięta i zamieniona na klub pracowniczy. W latach 1998–2006 przeprowadzono prace rekonstrukcyjne i konserwatorskie. Ponowna konsekracja cerkwi odbyła się 13 czerwca 2007 r.
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszej witryny. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki
Akceptuję
Więcej informacji