A A A

Niewskij pr. nr 21

Невский пр., nr 21


Dom Handlowy F. Mertensa wzniesiony w latach 1911-12 w duchu modernizmu dla właściciela działającej w Petersburgu od r. 1841 fabryki futer, należy do najbardziej znanych i udanych petersburskich realizacji M. Lalewicza. Fot. z 2013 r. © MCK (fot. S. Yonov).
09.03.2016
Niewskij pr. nr 21
Невский пр., nr 21 [Niewskij pr. nr 21]

Dom Handlowy F. Mertensa [Торговый дом Ф. Л. Мертенса], wzniesiony w latach 1911–1912 w duchu modernizmu dla właściciela działającej w Petersburgu od 1841 r. fabryki futer, należy do najbardziej znanych i cenionych petersburskich realizacji polskiego architekta Mariana Lalewicza (1876–1944). Dom, który własnością F. L. Mertensa stał się w latach 70. XIX w., mieścił nie tylko sklep z futrami, ale również warsztaty do produkcji wyrobów futrzarskich. Lalewicz zaprojektował charakterystyczną elewację z trzema wielkimi arkadowymi oknami, obramowanymi przez korynckie półkolumny z pilastrami, która znacząco odróżniała się od sąsiednich budynków. Dekorację rzeźbiarską fasady wykonał współpracujący z polskim architektem także przy innych petersburskich realizacjach Wasilij W. Kuzniecow (1881–1923).

Dom Mertensa jest znakomitym przykładem łączenia historyzmu z nowoczesnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. W 2000 r. budynek, który w czasach radzieckich nosił nazwę Dom Mody „Newski Prospekt” i był w tym okresie sztandarowym sklepem odzieżowym, powrócił do swej historycznej nazwy.

Materiały związane z hasłem


Hasła powiązane: Lalewicz Marian Indeks adresowy: Niewskij pr. nr 21
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszej witryny. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki
Akceptuję
Więcej informacji