A A A

Gdańskaja ul.

Гданьская ул.


Znajdująca się w dzielnicy Wyborskiej niewielka ul. Gdańska to efekt podpisanej w latach 60-tych XX w. umowy o bratniej współpracy Gdańska i Leningradu. Nazwę ulicy nadano 17 sierpnia 1964 r. Tu kamienna tablica informująca o tym wydarzeniu. Fot. po 2000 r. © MCK (fot. E. Ziółkowska).
10.03.2016
Gdańskaja ul.
Гданьская ул. [Gdańskaja ul.]

Znajdująca się w dzielnicy Wyborskiej niewielka ul. Gdańska odchodzi na wschód od prosp. Engelsa. W latach 60. XX w. została podpisana umowa o bratniej współpracy Gdańska i Leningradu. Partnerstwo obu miast pozostawiło trwały ślad w topografii Petersburga w postaci nazwy ulicy nadanej 17 sierpnia 1964 r. Zachowały się też dwie tablice, wmurowane w narożne domy po obu stronach ulicy, o treści:
  1. „Ulica nazwana na cześć polskiego miasta Gdańska partnera Leningradu” (kamienna).
  2. „Ta ulica została nazwana GDAŃSKĄ na cześć tysiącletniego miasta, jednego z większych przemysłowych, naukowych i kulturalnych centrów Polski Ludowej, miasta z wieloma historycznymi pomnikami światowego dziedzictwa [herb Gdańska]. Tablicę tę umieścili mieszkańcy Gdańska na pamiątkę przyjaźni dwóch nadbałtyckich miast Leningradu i Gdańska” (metalowa).
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszej witryny. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki
Akceptuję
Więcej informacji