A A A

Akadiemiczeskij pr. nr 14–18, Puszkin

Академический пр., nr 14–18, Пушкин


Zespół budowli klasztornych zwany Miasteczkiem Fiodorowskim zaprojektowany został w latach 1913-15 przez S. Kryczyńskiego na zamówienie cara Mikołaja II w związku z 300-leciem Domu Romanowów. Fot. z 2014 r. © MCK (fot. S. Yonov)
10.03.2016
Akadiemiczeskij pr. nr 14–18, Puszkin
Академический пр., nr 14–18 [Akadiemiczeskij pr. nr 14–18], Пушкин [Puszkin] (dawne Царское Село [Carskoje Sieło])

Zespół budowli klasztornych zwany Miasteczkiem Fiodorowskim [Фёдоровский городок] został zaprojektowany w latach 1913–1915 przez polskiego architekta Stefana Kryczyńskiego (1874–1923), absolwenta Instytutu Inżynierów Cywilnych, autora kilkunastu budowli w Petersburgu i okolicach. Powstał na zamówienie Mikołaja II (1868–1918) w związku z 300-leciem Domu Romanowych w pobliżu cesarskiego soboru Ikony Fiodorowskiej Matki Bożej [Собор Феодоровской иконы Божией Матери]. Na ten neoruski zespół budynków, naśladujących XVI-wieczne pskowsko-nowogrodzkie budownictwo cerkiewne, złożyły się m.in.: refektarz, domy dla duchowieństwa, diakonów, służby, zbrojownia, łaźnia i ogród otoczone „kremlowskim” murem z czterema narożnymi wieżami.

Kompleks ten stał się siedzibą Towarzystwa Odrodzenia Sztuki Dawnej Rusi. W czasie I wojny światowej mieścił się w nim lazaret pod patronatem wielkiej ks. Marii i wielkiej ks. Anastazji Romanowych, a ukończenie rozpoczętych już w 1913 r. prac uniemożliwił wybuch rewolucji lutowej 1917 r. W 1923 r. Miasteczko Fiodorowskie zostało przekazane Instytutowi Rolnictwa. W czasie II wojny światowej uległo poważnym zniszczeniom, a prace restauracyjne przy poszczególnych obiektach trwają do dziś. W roku 1995 Miasteczko Fiodorowskie wpisano na listę obiektów zabytkowych jako pomnik historii o znaczeniu federalnym. W ostatnich latach część budowli przekazano w zarząd Ławrze Aleksandra Newskiego, część zaś pełni funkcje muzealne.
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszej witryny. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki
Akceptuję
Więcej informacji