A A A

Petersburg i Polska – zbiór esejów pod redakcją naukową Dariusza Konstantynowa

Санкт-Петербург и Польша


Petersburg i Polska to przygotowane przez Międzynarodowe Centrum Kultury bogato ilustrowane opracowanie prezentujące historię, liczebność i strukturę społeczną polskiej kolonii w Petersburgu od końca XVIII wieku po lata 30. XX w., analizujące jej życie zawodowe, religijne, towarzyskie i artystyczne.
01.10.2016

Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków 2016,
W dziejach polskiej diaspory na Wschodzie Petersburg zajmuje miejsce szczególne. Jako administracyjne centrum wielonarodowego Imperium Rosyjskiego, a po utracie stołeczności drugie miasto Związku Radzieckiego i Federacji Rosyjskiej, od końca XVIII w. wpisał się w losy i działalność wielu Polaków.

Zbiór esejów Petersburg i Polska przybliża wiedzę o roli, jaką przez wieki odgrywali Polacy w życiu społecznym, kulturalnym, naukowym, artystycznym, gospodarczym i politycznym miasta nad Newą. W publikacji sporo miejsca poświęcono obecności Polaków w życiu politycznym Rosji i Petersburga oraz losom leningradzkich Polaków w okresie wielkiego terroru, a także polskim zbiorom w petersburskich muzeach, bibliotekach i archiwach.

Publikację można przeczytać lub pobrać tutaj.

Materiały związane


Pliki do pobrania: Recenzja książki I. Luby i E. P. Wawer "Władysław Strzemiński – zawsze w awangardzie..." - pobierz
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszej witryny. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki
Akceptuję
Więcej informacji