A A A

W Komarowie odsłonięto pomnik nagrobny Siergieja Słonimskiego


W niedzielę 10 września 2023 roku na cmentarzu w podpetersburskim Komarowie [Комарово] został odsłonięty pomnik na mogile Siergieja Michajłowicza Słonimskiego (1932–2020), znakomitego kompozytora, muzykologa, pianisty, długoletniego profesora Petersburskiego Państwowego Konserwatorium im. Nikołaja A. Rimskiego-Korsakowa [Санкт-Петербургская государственная консерватория имени Н. А. Римского-Корсакова]. Wywodził się on z licznej i szeroko rozgałęzionej rodziny, która w kolejnych pokoleniach wydała wiele wybitnych postaci nauki, muzyki i literatury, m.in. poetę Antoniego Słonimskiego (1895–1976) i jego stryja Ludwika (Leonida) Słonimskiego (1849–1918), publicystę, leksykografa i adwokata.


Nowy pomnik na grobie Siergieja M. Słonimskiego (1932–2020). Fot. z 2023 roku. © Organizatorzy.

Płyta nagrobna z jasnoszarego granitu, autorstwa artysty prof. Nikity Fomina, jest rzeźbiarską interpretacją motywów klawiatury fortepianu i teatralnej kurtyny, czym nawiązuje do dwóch zasadniczych dziedzin twórczej działalności maestra – pianistyki i kompozycji.


Pierwotna mogiła Siergieja M. Słonimskiego (1932–2020) w podpetersburskim Komarowie.
Fot. z 2021 roku. © Ewa Ziółkowska

Zmarły 9 lutego 2020 r. Siergiej Słonimski jest autorem blisko 250 utworów wszelkich gatunków muzycznych, instrumentalnych i wokalnych, w tym ośmiu oper, trzech baletów, 34 symfonii, także muzyki filmowej i teatralnej. Za działalność na rzecz popularyzacji muzyki polskiej został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (2003) i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2011). Był honorowym przewodniczącym założonego w kwietniu 2001 r. Petersburskiego Towarzystwa Muzyczno-Oświatowego im. Fryderyka Chopina.


Ewa Ziółkowska
Była dyrektorInstytutu Polskiego w Sankt Petersburgu

Informacja w PDF
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszej witryny. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki
Akceptuję
Więcej informacji