A A A

Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku Wykład prof. Tamary M. Smirnowej z Petersburga
Z satysfakcją informujemy, że 20 stycznia 2020 r. Prof. Tamara M. Smirnowa wygłosiła w Międzynarodowym Centrum Kultury wykład Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku. Wydarzenie to odbyło się ramach organizowanego od lat wspólnie z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia cyklu pn. Dialog polsko-rosyjski w Międzynarodowym Centrum Kultury.

Referentka zaprezentowała słuchaczom panoramę życia polonijnego nad Newą od połowy XIX w. do rewolucji październikowej 1917 r., koncentrując się na legalnej działalności stowarzyszeń społecznych. Ilustracyjnym dopełnieniem wykładu były unikalne fotografie sprzed stulecia, pochodzące ze zbiorów rosyjskich instytucji archiwalnych.

Spotkanie, otwarte przez Dyrektor MCK Agatę Wąsowską-Pawlik, przebiegało w ciepłej i swobodnej atmosferze. Liczne przybycie słuchaczy, ich reakcje i pytania pokazały, jak ważne miejsce zajmuje Petersburg w polskiej pamięci rodzinnej i kulturowej.

Wszystkich zainteresowanych tą problematyką zachęcamy do lektury esejów poświęconych tym związkom, a także haseł encyklopedycznych autorstwa Tamary M. Smirnowej. Rosyjska historyk przygotowuje hasła dla Encyklopedii od początku jej istnienia, i cieszymy się, mogąc zapewnić, że współpraca ta będzie miała kontynuację także w tym roku.

Zdjęcia ze spotkania z prof. T. M. Smirnową dostępne są na stronie internetowej MCK, a sam wykład można obejrzeć na kanale YouTube Międzynarodowego Centrum Kultury.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszej witryny. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki
Akceptuję
Więcej informacji