A A A

Pamięci Ks. Prałata Konstanego Budkiewicza, proboszcza parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej.


W Sankt Petersburgu z okazji setnej rocznicy śmierci został upamiętniony ks. prałat Konstanty Romuald Budkiewicz (1867–1923), proboszcz parafii św. Katarzyny w latach 1904–1923 i od 1908 r. dziekan dekanatu petersburskiego.

Tablicę ku czci duchownego wmurowano w bazylice pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy prosp. Newskim [Невский пр.] 32–34 w ścianę wschodniego skrzydła transeptu. Jej odsłonięcia i poświęcenia w Wielkanoc, 9 kwietnia 2023 r. dokonali biskup pomocniczy archidiecezji moskiewskiej ks. Nikołaj Dubinin oraz dominikanin o. Paweł Krupa, od 2020 r. dziekan dekanatu północnego Archidiecezji Matki Bożej w Moskwie, od sierpnia 2021 r. przełożony domu w Sankt Petersburgu, a od września 2021 r. proboszcz parafii.  

Termin uroczystości został wybrany nieprzypadkowo. Ks. prałat Konstanty Budkiewicz, oddany opiekun ludności polskiej pozostałej po przewrocie bolszewickim w Rosji sowieckiej, za „działalność kontrrewolucyjną” został skazany na karę śmierci i rozstrzelany w Moskwie w noc z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną, z 31 marca na 1 kwietnia 1923 roku. Miejsce Jego pochówku pozostaje nieznane.  
 


Informacja w PDFEwa Ziółkowska

Była dyrektor Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszej witryny. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki
Akceptuję
Więcej informacji