A A A

Album Człowiek i miejsce. Józef Czapski. W 100-lecie urodzin udostępniony przez „Kulturę” paryską


Niedawno w portalu paryskiej „Kultury” w dziale Biblioteczka została opublikowana cyfrowa wersja albumu Человек и место. Юзеф Чапски. К 100-летию со дня рождения [Człowiek i miejsce. Józef Czapski. W 100-lecie urodzin].

Album w języku rosyjskim towarzyszył wystawie prezentowanej od 12 listopada do 15 grudnia 1996 r. w petersburskim Muzeum Anny Achmatowej w Fontannym Domu [Музей Анны Ахматовой в Фонтанном Доме] przy prosp. Litiejnym [Литейный пр.] 53. Publikacja zawiera artykuły pióra Tadeusza Chruścickiego, Michała Hellera, Piotra Kłoczowskiego, Joanny Polakównej, Niny Popowej i Adama Zagajewskiego. Są też fotografie oraz kalendarium życia Józefa Czapskiego (1896–1993). Wystawa według projektu Krystyny Zachwatowicz-Wajdy została przygotowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy m.in. z Konsulatem Generalnym RP w Sankt Petersburgu i Petersburskim Centrum Naukowo-Informacyjnym „Memoriał”.

Przypomnijmy, że poetka Anna Achmatowa i Józef Czapski spotkali się dwukrotnie: podczas II wojny światowej w Taszkencie i w latach sześćdziesiątych w Paryżu. Miejsce wystawy wybrano więc nieprzypadkowo.


Ewa Ziółkowska
Była dyrektor Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu

Informacja w PDF
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszej witryny. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki
Akceptuję
Więcej informacji