A A A

2022 – Rok Mariana Peretiatkowicza w Sankt Petersburgu.


W początkach 2022 r. Instytut Polski w Sankt Petersburgu zainicjował Rok Mariana Peretiatkowicza (1872–1916) z okazji 150. rocznicy urodzin tego wybitnego architekta, teoretyka urbanistyki, pedagoga, profesora Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych, działacza społecznego polskiego pochodzenia. Urodzony w 1872 r. w Usyczy w gub. wołyńskiej, zmarły w Kijowie w 1916 r., niemal przez całe życie związany był z miastem nad Newą.

W ramach przygotowań do Roku Peretiatkowicza rozpoczęto zbieranie materiałów do wystawy, wydano jubileuszowy kalendarz. Prace kontynuował Komitet Organizacyjny, któremu przewodziła znana petersburska historyczka architektury prof. Swietłana Lewoszko, autorka haseł w naszej encyklopedii, poświęconych czynnym w Petersburgu polskim architektom.

Fotografka architektury Margarita Fiedina wykonała obszerną dokumentację 11 obiektów autorstwa Peretiatkowicza, fasad i wnętrz, m.in. kościoła Matki Bożej z Lourdes, siedziby Towarzystwa Ubezpieczeń „Salamandra”, Domu Wawelberga, tzw. Domu Kierbedzia, Rosyjskiego Banku Przemysłowo-Handlowego w Petersburgu oraz kompleksu budynków Północnego Towarzystwa Ubezpieczeń i domu tanich mieszkań im. Sołodownikowa w Moskwie. Zdjęcia stały się zasadniczym komponentem graficznym 18 plansz w formacie 100 × 70 cm. Wystawa zatytułowana Architekt M. M. Peretiatkowicz: wybór własnej drogi. Z okazji 150-lecia urodzin została pokazana w kilku miejscach w Petersburgu, a także w Moskwie. Towarzyszyły jej wykłady, prelekcje, oprowadzania kuratorskie, publikacje, oddźwięk w mediach społecznościowych. Głównym wydarzeniem obchodów była konferencja Architekt M. M. Peretiatkowicz i jego czas przemian (1872–1916), która odbyła się 28 października 2022 r. w Domu Wawelberga przy prosp. Newskim. Udział wzięło kilkunastu historyków, historyków architektury i sztuki, konserwatorów zabytków. Pokazano wystawę oraz fragmenty filmu dokumentalnego Peretiatkowiczowie wracają z 2010 r.
Wkrótce w petersburskim Domu Wydawniczym „Koło” ma się ukazać monografia Marian Petetiatkowicz: od secesji ku neoklasycyzmowi pióra prof. Borysa Kirikowa, autora hasła o architekcie w naszej encyklopedii. 

Rok Mariana Peretiatkowicza był dobrą okazją, by przypomnieć i pokazać bogaty dorobek, wpisujący się w szerszy kontekst – znaczący wkład polskich twórców, z reguły absolwentów Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych czy Instytutu Inżynierów Cywilnych, w kształtowanie architektonicznego oblicza Sankt Petersburga XIX wieku i początków wieku XX.


Informacja w formacie PDF


Ewa Ziółkowska
Była dyrektor Instytutu Polskiego
w Sankt Petersburgu


Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszej witryny. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki
Akceptuję
Więcej informacji