A A A

Polski Petersburg – historia i pamięć


Dwudniowe, tłumaczone symultanicznie obrady bilateralnej konferencji Polski Petersburg – dziedzictwo i pamięć odbywały się w siedzibie RGIA (Zanevskiy Pr. 57). Otworzyły je wystąpienia oficjalne.

Głos zabrali kolejno: dyr. A. Sokolov jako gospodarz i współorganizator konferencji, prof. M. Omilanowska, podsekretarz stanu MKiDN, prof. Andrei Artizov, przewodniczący Rosyjskiej Federalnej Agencji Archiwów, radca minister Piotr Marciniak, konsul generalny RP w Sankt Petersburgu, prof. Jacek Purchla, dyrektor MCK, jako współorganizator konferencji oraz I radca Cezary Karpiński, dyrektor Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, który udzielił całemu przedsięwzięciu istotnego wsparcia organizacyjno-logistycznego.

W wystąpieniu powitalnym p. min. M. Omilanowska raz jeszcze podtrzymała deklarację MKiDN dotyczącą traktowania Polskiego Petersburga jako projektu naukowo-badawczego, który ma doprowadzić do powstania wystawy oraz towarzyszących jej publikacji. Obecność prof. A. Artizova, który był wcześniej informowany o zamiarze realizacji wystawy Polski Petersburg jak i o samej konferencji, jednakże jak dotąd nie angażował się w ten projekt, stanowiła dla polskich uczestników miłe zaskoczenie. Stało się to możliwe w dużej mierze dzięki zabiegom nie tyle gospodarza spotkania, co MKiDN.

Oficjalną część programu zamknęło wystąpienie b. ambasadora RP w Moskwie radcy ministra Jerzego Bahra, który wprowadził perspektywę współczesną i wątek osobisty w omawiane w części merytorycznej zagadnienia.
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszej witryny. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki
Akceptuję
Więcej informacji