A A A

Polski Petersburg. Dziedzictwo i pamięć


Spotkanie eksperckie polskiej grupy badaczy i specjalistów zainaugurowało projekt Polski Petersburg (2012–2015). Celem przedsięwzięcia, obejmującego
między innymi kwerendy archiwalne w wybranych instytucjach i archiwach Petersburga, którego zwieńczenie będzie stanowić wystawa planszowo‑multimedialna, jest przybliżenie roli i znaczenia Polaków w życiu społecznym, kulturalnym, naukowym, artystycznym, gospodarczym i politycznym stolicy Rosji w wiekach XVIII–XX. Wystawa ta zostanie pokazana w roku 2015 w ramach Sezonu Polskiego w Rosji najpierw w Petersburgu, a następnie w innych miastach Federacji Rosyjskiej. MCK podjęło się na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego koordynacji projektu po stronie polskiej.
Koordynatorem projektu po stronie rosyjskiej jest mianowany przez Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej prof. Aleksandr R. Sokołow, dyrektor Państwowego Archiwum Historycznego w Petersburgu.

W krakowskim spotkaniu udział wzięło 34 badaczy polskiej społeczności w Rosji, a zwłaszcza w Petersburgu, reprezentujących takie ośrodki
uniwersyteckie, jak: Kraków, Kielce, Warszawa, Rzeszów, Przemyśl, Lublin, Toruń i Gdańsk. Są to specjaliści z różnych dziedzin, z przewagą historyków i historyków sztuki, mający już doświadczenie w badaniach archiwalnych na terenie Rosji. Wyjątkowo licznie i na wysokim szczeblu reprezentowane były również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Departamenty Dziedzictwa Kulturowego i Współpracy z Zagranicą) oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych (Departamenty Europy Wschodniej, Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej oraz Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą). W grupie znaleźli się także dyplomaci związani z Rosją, jak były ambasador RP w Moskwie (2006–2010) Jerzy Bahr czy były i obecny dyrektorzy Instytutu Polskiego w Petersburgu – dr Hieronim Grala i Cezary Karpiński, a wreszcie były kierownik Stacji Naukowej PAN w Moskwie dr hab. Mariusz Wołos. 

Słowo wstępne podczas inaugurującej obrady kolacji wygłosiła prof. Małgorzata Omilanowska, Podsekretarz Stanu w MKiDN. Przedstawiła zebranym zwięzłą informację o planach Ministerstwa związanych z organizacją w roku 2015 Sezonu Polskiego w Rosji, a zwłaszcza dwóch wystaw – „eksponatowej”, przygotowywanej we współpracy z Ermitażem przez Zamek Królewski i Łazienki Królewskie, oraz „planszowo‑multimedialnej” o Polakach w Petersburgu. 

W swoim wystąpieniu podkreśliła wolę MKiDN wykorzystania tej drugiej wystawy do podjęcia szerszych działań w postaci projektu naukowo‑badawczego. Bilateralne konferencje i kwerendy archiwalne mają się przyczynić do pogłębienia stanu wiedzy o tym fragmencie wspólnej historii, który nadal w wielu aspektach pozostaje niezbadany. Właściwe obrady toczyły się w dwóch sesjach. Poprowadzili je wymiennie prof. Jacek Purchla, dyrektor MCK , oraz dr Beata Nykiel.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszej witryny. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki
Akceptuję
Więcej informacji