Państwowe Muzeum Historii Sankt Petersburga
www.spbmuseum.ru Państwowe Muzeum Historii Sankt Petersburga / Государственный музей истории Санкт-Петербурга

Państwowe Muzeum Historii Sankt Petersburga kontynuuje tradycje utworzonego w roku 1907 i działającego do lat 30. XX w. „Muzeum Starego Petersburga”, które w ramach kolekcji własnej zgromadziło ok. 3 tys. eksponatów.

Ściśle związane z dziejami Petersburga zbiory własne muzeum, obejmują obecnie 1,5 mln eksponatów, pozyskiwanych drogą zakupów, darowizn i wymiany z innymi placówkami. Ilustrują one dzieje miasta od czasów najdawniejszych, a więc powstania pierwszych osad nad Newą, aż po czasy współczesne. Ukazują również związki Petersburga z Rosją oraz kontakty stolicy Imperium Rosyjskiego z zagranicą, w tym stałą obecność cudzoziemców w tej wielokulturowej i wieloetnicznej metropolii.

W skład kompleksu muzealnego tworzącego Państwowe Muzeum Historii Sankt Petersburga wchodzą następujące filie i obiekty: Twierdza Pietropawłowska, Twierdza Szliselburska „Orzeszek”, Rezydencja Rumiancewa, Muzeum-mieszkanie A. A. Błoka, Muzeum S. M. Kirowa, Muzeum Petersburskiej Awangardy, Pomnik Bohaterskich Obrońców Leningradu oraz Muzeum Drukarstwa.

W ramach Twierdzy Pietropawłowskiej, którą rocznie odwiedza ponad 1 mln turystów, funkcjonują następujące stałe ekspozycje: Sobór Św. Piotra i Pawła Apostołów (nekropolia dynastii Romanowych), Carskie komnaty Soboru Pietropawłowskiego, Trzy wieki nad miastem. Historia dzwonnicy Soboru Pietropawłowskiego, Historia więzienia w Bastionie Trubeckim (wystawa otwarta z okazji 100-lecia działalności muzeum), Historia Twierdzy Pietropawłowskiej (obejmuje ponad 500 eksponatów ze zbiorów własnych muzeum), Historia Sankt Petersburga – Piotrogrodu. 1703-1918 (w pomieszczeniach Domu Komendanckiego) i Kolekcja mebli XVIII – początek XX wieku (także zbiory własne muzeum).
Zgormadzone w obrębie 30 kolekcji eksponaty usystematyzowane zostały w pięciu grupach tematycznych. Są nimi: sztuki piękne (grafika, w tym graficzne wyobrażenia z dziejów i architektury miasta, kartografia oraz malarstwo i rzeźba, zwłaszcza doby sowieckiej i współczesne), zabytki materialne (znaleziska archeologiczne, pamiątki historyczne, rzemiosło artystyczne, numizmatyka, ubiory, tkaniny, heraldyka, nauka i technika, detal architektoniczny, ceramika i szkło, broń), zabytki piśmiennictwa (rękopisy, książki, kolekcja W. N. Orłowa), widokówki (od najstarszych po współczesne, w tym kolekcja N. S. Tagrina) oraz dokumentacja fotograficzna (fotografie i negatywy związane z Petersburgiem i historią miast, od najdawniejszych po czasy najnowsze).

Państwowe Muzeum Historii Sankt Petersburga prowadzi też działania związane z ochroną, konserwacją i rekonstrukcją zabytków historii i kultury powierzonych jego pieczy. Intensywna działalność naukowa muzeum skupia się w kilku oddziałach, wspieranych przez własne archiwum i bibliotekę. Efektem tych prac są ekspozycje stałe oraz liczne wystawy czasowe i publikacje. Szczególny nacisk dyrekcja i pracownicy placówki kładą na rozwijanie tzw. pedagogiki muzealnej, oferując zwiedzającym ponad 20 programów i projektów adresowanych do różnorodnego odbiorcy, od 3-5 latków poprzez dzieci w wieku szkolnym (w kilku grupach wiekowych), po studentów i rodziny.
Portal internetowy Citywalls.ru
www.citywalls.ru Poświęcony zabudowie i architekturze Sankt Petersburga rosyjskojęzyczny portal internetowy „Citywalls.ru” jest inicjatywą społeczną grona petersburskich entuzjastów architektury. Jest jednym z wielu portali zajmujących się unikalną architekturą Petersburga, reprezentującą wszystkie style i szkoły architektoniczne od końca XVIII w. po wiek XXI, wyróżnia go jednak sposób uporządkowania i prezentacji materiału. Każda ulica i każdy dom ma tu swoje odrębne miejsce. Informacje dotyczące historii i architektury poszczególnych budynków, ukazujące ich niejednokrotnie skomplikowane dzieje i zasadnicze stylistyczne przemiany, uzupełniają współczesne, ale też i historyczne fotografie. Uwzględnione tu zostały także utracone budynki, sporo uwagi poświęcono również zachowanemu wystrojowi i architekturze wnętrz.

Obok informacji topograficzno-architektonicznych portal „Citywalls.ru” zawiera informacje o petersburskich architektach i budowniczych, wśród których było reprezentatywne grono Polaków. Znaleźć tu również można informacje o lokatorach i instytucjach związanych z poszczególnymi budowlami. Portal jest otwarty dla szerokiej publiczności, która na bieżąco dostarcza nowe materiały oraz obficie uzupełnia istniejące hasła komentarzami.
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszej witryny. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki
Akceptuję
Więcej informacji