A A A

Parkowaja ul., Pargołowo / Szuwałowskij park

Парковая ул, Парголово / Шуваловский парк


Neoklasycystyczny pałac J. A. Woroncowej-Daszkowej z domu hr. Szuwałowej, wybudowany w latach 1912-15 na miejscu starej rezydencji Szuwałowych według projektu S. Kryczyńskiego. Fot z r. 2014. © MCK (fot. S. Yonov).
06.10.2015
Parkowaja ul., Pargołowo / Szuwałowskij park
Парковая ул. [Parkowaja ul.], Парголово [Pargołowo] / Шуваловский парк [Szuwałowskij park]

Pałac Jelizawiety A. Woroncowej-Daszkowej (1845–1924) z domu hr. Szuwałowej, wybudowany w latach 1912–1915 na miejscu starej rezydencji Szuwałowów według projektu inżyniera cywilnego i architekta Stefana Kryczyńskiego (1874–1923).

Architekt, pełniący wówczas obowiązki głównego architekta Korpusu Straży Granicznej, otrzymał zlecenie budowy nowego pałacu być może dlatego, że zarządcą pargołowskiego majątku Szuwałowów był w tym czasie jego brat. Wcześniej, w latach 1906–1907, zaprojektował w pargołowskim majątku charakteryzujące się niezwykłym kształtem okien stajnie w stylu secesyjnym. W latach 1912–1915 był również autorem przebudowy i nowej aranżacji wnętrz tzw. małego pałacu (białego domu) Szuwałowów, klasycystycznej budowli z początku XIX w., którą w latach 50. tegoż stulecia przebudował architekt Harald A. Bosse (1812–1894).

Stylistycznie pałac jest bardzo udanym pastiszem architektury rosyjskiego klasycyzmu 1. ćwierci XIX w. – pośrodku fasady dwukondygnacyjnej budowli znajduje się lekko wysunięty ryzalit z sześciokolumnowym doryckim portykiem. W centrum budowli umieszczono półkulistą kopułę na bębnie otoczonym niewysokimi doryckimi kolumnami. W trakcie budowy zastosowano innowacyjne rozwiązania techniczne, m.in. żelbetowe sklepienie, wysoki ognioodporny fundament, a nawet klimatyzację. Nawiązującą również do sztuki 1. ćwierci XIX w. dekorację rzeźbiarską, w tym figury leżących lwów przy wejściu na frontowy taras, wykonano według modeli Aleksandra T. Matwiejewa (1878–1960).

W trakcie blokady Leningradu w pałacu mieściło się dowództwo Frontu Leningradzkiego. Obecnie znajduje się w nim jeden z instytutów naukowo-badawczych.

Materiały związane z hasłem


Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszej witryny. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki
Akceptuję
Więcej informacji