A A A

Wystawa "Ainowie, Górale i Bronisław Piłsudski"


17 października 2018 r. w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie odbył się wernisaż wystawy „Ainowie, górale i Bronisław Piłsudski”. Poświęcono ją osobie i dziełu jednego z najczęściej cytowanych polskich uczonych, Bronisławowi Piłsudskiemu (1866-1918), badaczowi kultur aborygeńskich na Sachalinie i Hokkaido oraz podtatrzańskich górali – etnografowi z przypadku, patriocie z wyboru – w stulecie jego śmierci i w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Prezentowane na wystawie obiekty i fotografie wypożyczono z japońskiego Muzeum Kultury Ajnów w Nibutani (Biratoti) oraz z kolekcji krajowych, m.in. Muzeum Tatrzańskiego im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Biblioteki PAU i PAN w Krakowie i Zakładu Antropologii Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Więcej informacji w załączonym folderze wystawy.

Otwarciu ekspozycji towarzyszyła (18-20 października Kraków-Żory) IV Międzynarodowa Konferencja dedykowana Bronisławowi Piłsudskiemu i jego naukowej spuściźnie.

Zanim w czerwcu 1887 r. trafił jako zesłaniec na Sachalin Bronisław Piłsudski przez ok. dwa lata mieszkał w Petersburgu (od sierpnia 1885 r.), gdzie ukończył 5. gimnazjum zwane Ałarczynskim oraz podjął przerwane aresztowaniem studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Petersburskiego. Ten etap jego życia oraz jego naukowe związki z miastem nad Newą dokumentują poświęcone jemu samemu oraz jego bliższej i dalszej rodzinie hasła w naszej MAPIE „polskiego” Petersburga. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce MAPY hasło Piłsudski.
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszej witryny. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki
Akceptuję
Więcej informacji